ULICA PARYSKICH

CISZA I SPOKÓJ

Aparthotel Prestige mieści się w głębi ul. Paryskich – jednej z najbardziej spokojnych uliczek na Pardałówce (dzielnica Zakopanego). Zaczyna się tu łąka, na którą czasem zawędruje juhas ze stadem owiec. Taka lokalizacja wyjątkowo sprzyja wypoczynkowi z dala od gwarnego, turystycznego centrum.

WIDOK NA GÓRY

Nie przez przypadek nazwa tej niewielkiej uliczki upamiętnia Zofię i Witolda Henryka Paryskich – autorów monumentalnej „Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej”. Od strony południowej rozciąga się przepiękny widok na Tatry ze słynnym Giewontem i Kasprowym Wierchem, na który kursuje ciesząca się ogromną popularnością kolej linowa. A dzięki temu, że okolica znajduje się na wzniesieniu, widać też inne góry otaczające Zakopane, a nawet pasmo Gorców.

ŚWIETNA BAZA WYPADOWA

Ulica Paryskich to świetna baza wypadowa w kierunku tatrzańskich szlaków, Morskiego Oka, basenów geotermalnych czy stacji narciarskich. Blisko jest stąd do największych atrakcji Zakopanego i regionu, m.in. Krupówek i skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. Co ważne, na Pardałówkę można dojechać bez konieczności wjeżdżania do centrum Zakopanego. W bezpośredniej okolicy znajdują się sklep spożywczy, restauracja, apteka i przystanek komunikacji publicznej.

Krupówki – 4 km
Wielka Krokiew – 2,7 km
Dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch – 2,6 km
Rówień Krupowa z napisem Zakopane – 3 km
Aqua Park Zakopane – 3 km
Obiekty sportowe Centralnego Ośrodka Sportu – 2,3 km
Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę – 5 km
Dworzec kolejowy i autobusowy – 3,7 km
Stok narciarski Nosal – 2,1 km
Stacja Narciarska Harenda – 4,9 km
Stacja Narciarska i Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa – 6,2 km
Termy Bukovina – 15 km
Chochołowskie Termy – 21,5 km
Dolina Kościeliska – 11,5 km
Dolina Chochołowska – 15 km
Morskie Oko – 20 km

FENOMEN ZAKOPANEGO

ZIMA

Boże Narodzenie i Sylwester | ferie | skitury | puchar świata w skokach narciarskich

Od Bożego Narodzenia do Nowego Roku miejsca noclegowe rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Sylwester w górach od zawsze jest marzeniem wielu Polaków. Dalej czas na trwające 6 tygodni ferie, wcześniej jednak do Zakopanego przyjeżdżają zamożni goście z Rosji, Ukrainy i Białorusi, którzy szczególnie upodobali sobie obchodzenie prawosławnych świąt pod Tatrami. Początek ferii zbiega się z szalenie popularnym pucharem świata w skokach narciarskich. Cała zima to nie tylko kuligi, narty i snowboard, ale też bardzo popularne skitury. Po polskiej stronie Tatr dostępnych jest aż 200 km tras skiturowych, na których śnieg leży zazwyczaj jeszcze w kwietniu.

WIOSNA

Wielkanoc | krokusy | majówka | Boże Ciało

Fioletowe dywany krokusów w Dolinie Chochołowskiej potrafią przez kilka weekendów ściągać takie tłumy, że kilka godzin trzeba spędzić w kolejce do kasy na szlak. Dużą popularnością cieszą się Święta Wielkanocne w górach, z obowiązkową wyprawą dorożkami konnymi na tradycyjne święcenie koszyczków. Również długi weekend majowy i Bożego Ciała Polacy chętnie spędzają na Podhalu. Wiosna to czas, kiedy do Zakopanego licznie przyjeżdżają rodziny z małymi dziećmi oraz dziadkami, którzy chcą odpocząć w górach i nacieszyć się dobroczynnym działaniem ciepłych wód w basenach termalnych.

LATO

wakacje | wędrówki | baseny geotermalne | aktywny wypoczynek

W wakacje Krupówki stają się prawdopodobnie najbardziej zatłoczonym deptakiem w Polsce, a do krzyża na Giewoncie tworzą się na szlaku kolejki. W same wakacje bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego w 2019 r. kupiło 1,7 mln osób. W ostatnich latach, dzięki uruchomieniu połączeń lotniczych z Balic koło Krakowa, w Zakopanem bardzo licznie wypoczywają wielopokoleniowe rodziny z Bliskiego Wschodu, zwłaszcza Emiratów Arabskich. Wysoki sezon trwa jeszcze przez cały wrzesień, który jest wymarzonym miesiącem do górskich wędrówek. Tatry stały się też mekką biegaczy górskich i triathlonistów, którzy tu budują wytrzymałość i siłę biegową.

JESIEŃ

złota jesień | 11 listopada | rodziny z dziećmi | zabytki

W jesienne weekendy ciężko jest uwierzyć, że sezon już się skończył. Z dobrej pogody w październiku korzystają tatrzańscy turyści, dla niespiesznych spacerów przyjeżdżają tu seniorzy, znów pojawiają się młodzi rodzice ze swoimi maleństwami. Nie brakuje turystów z zagranicy, którzy odwiedzają Zakopane dla unikalnej architektury, pięknych widoków i wciąż żywego, jedynego w swoim rodzaju folkloru górali podhalańskich. Frekwencja w weekend listopadowy potrafi dorównywać majówce.

CZOŁOWE LOKATY W RANKINGACH

2 najczęściej odwiedzane miejsce w Małopolsce

Od 8 lat, czyli od początku prowadzenia Badań Ruchu Turystycznego w Małopolsce Zakopane jest zaraz po Krakowie najczęściej odwiedzanym miejscem w całym województwie. W 2017 r. 40% turystów krajowych i 27% turystów zagranicznych uznało Zakopane za najbardziej atrakcyjne miejsce w Małopolsce. W 2018 r. co dziesiąty turysta przyjeżdżający do Małopolski odwiedził Zakopane.

Główne cele przyjazdu do Zakopanego to:

– wypoczynek (79,6%)

– turystyka aktywna (60,3%)

– zwiedzanie zabytków (30%).

1 miejsce w rankingach portalu Nocowanie.pl

W 2019 r. bez względu na porę roku Zakopane było najczęściej wyszukiwaną miejscowością na portalu Nocowanie.pl. Co ciekawe, najwięcej zapytań dotyczyło Zakopanego także w okresie wakacyjnym od czerwca do sierpnia.

SZYBSZY I WYGODNIEJSZY DOJAZD

SAMOCHODEM

Jeszcze w 2019 r. oddane do użytku mają zostać nowe dwupasmowe odcinki zakopianki. Na 2021 r. zaplanowane zostało uruchomienie najdłuższego w Polsce tunelu na tej trasie. Docelowo, zgodnie z deklaracjami GDDKiA – wygodna, dwupasmowa druga szybkiego ruchu ma prowadzić aż do Nowego Targu. Już teraz działa wielopoziomowy węzeł w Poroninie, który znacząco usprawnił dojazd do Zakopanego.

KOLEJĄ

Są spore szanse na to, że za kilka lat czas podróży pociągiem z Krakowa do Zakopanego skróci się do 100 minut. Prace projektowe nad zupełnie nową linią, potocznie zwaną Podłęże-Piekiełko, już trwają. Trwa też modernizacja istniejącej linii kolejowej do Zakopanego, a dzięki wybudowaniu trzech łącznic kolejowych nie będzie traci się cennych minut na czasochłonnej zmianie czoła pociągu.